Wymiana oleju silnikowego w samochodzie

Jaka jest rola oleju silnikowego?

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych. Jego główną rolą jest smarowanie i chłodzenie ruchomych części silnika. Przez zmienne warunki panujące w silniku olej ulega przepracowaniu i traci swoje właściwości smarne, dlatego konieczna jest jego regularna wymiana. Pamiętaj, żeby przeprowadzać ją zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Jak wygląda wymiana oleju silnikowego?

Wymiany oleju dokonuje się zlewając go z miski olejowej przez spust lub odciągając go tak zwaną „wysysarką”. Po opróżnieniu silnika wlewany jest nowy olej oraz wymieniany filtr oleju. Filtr należy wymienić przy każdej zmianie oleju, ponieważ zatrzymuje on zanieczyszczenia gromadzące się w układzie smarowania silnika. Zapchany filtr może spowodować spadek ciśnienia oleju, co skutkuje pogorszonym smarowaniem i zaowocuje szybszym zużyciem się części.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W przypadku zlewania oleju przez spust w misce olejowej silnika, pamiętaj o wymianie uszczelki korka spustowego na nową, aby zapobiec ewentualnym wyciekom. Po wymianie oleju na nowy i uruchomieniu silnika na krótką chwilę, ponownie skontroluj jego poziom.

Wymiana oleju silnikowego zalecana jest co 15 tysięcy kilometrów lub raz w roku. Musi jej towarzyszyć wymiana filtra oleju.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana oleju silnikowego w samochodzie w warsztacie w Twojej okolicy