Wymiana opon samochodowych

Jaką rolę spełniają opony?

Opony zapewniają przyczepność samochodu do nawierzchni. Ich rolą jest również tłumienie nierówności drogi. Pamiętaj, że od stanu opon i prawidłowego ciśnienia w nich zależy Twoje bezpieczeństwo.

Kiedy należy wymienić opony?

W miarę eksploatacji opony ścierają się, a ich bieżnik zanika. W takiej sytuacji nie będzie możliwe uzyskanie zadowalającej przyczepności, szczególnie na mokrej nawierzchni. Także opony uszkodzone mechanicznie albo takie, na których pojawiły się "guzy" podlegają obowiązkowej wymianie.

Jak prawidłowo dobrać opony?

Producent Twojego samochodu przewidział możliwość montażu kilku różnych rozmiarów opon. Informacja na ten temat powinna znajdować się w instrukcji obsługi. Należy przestrzegać tych zaleceń biorąc pod uwagę wszystkie parametry określąjące opony, takie jak: średnica, szerokość, profil, indeks prędkości oraz indeks nośności.

Jak przebiega wymiana opon?

Wymiana opon wymaga zdemontowania z samochodu kompletnych kół, a następnie za pomocą montażownicy opony zdejmowane są z felg. Na felgi po oczyszczeniu ich rantów i nałożeniu pasty montażowej zakładane są nowe opony. Pamiętaj o zamontowaniu nowych zaworów felg, aby uchronić się przed ubywaniem powietrza z kół.

Następnie koła są pompowane powietrzem lub azotem. Napełnianie kół azotem minimalizuje wahania ciśnienia powstające w wyniku zmian temperatury. Kompletne, napompowane koło jest wyważane dynamicznie i montowane w samochodzie. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że sprawne, dobrane do pory roku opony zapewnią Ci bezpieczeństwo. Zadbaj o regularne sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu, gdyż jego spadek o 10% od zalecanego skróci żywotność opony o jedną trzecią. Zwróć także uwagę na datę produkcji opon, gdyż materiał, z którego są wykonane starzeje się. Opona po pewnym czasie nie nadaje się do użytku.Sprawdź również nasz poradniki:

Jak sprawdzić rozmiar opony?

Co musisz wiedzieć o dacie produkcji opony

oraz testy:

Test opon letnich w rozmiarze 175/65 R14T

Test opon letnich w rozmiarze 225/45 R17W/Y

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana opon samochodowych w warsztacie w Twojej okolicy