Przegląd i diagnostyka samochodowa

Co to są przegląd i diagnostyka?

Aby mieć pewność, że stan techniczny Twojego samochodu zapewni Ci bezpieczną jazdę bez niespodzianek, powinieneś regularnie poddawać go przeglądom i diagnostyce. Zaleca się wykonywanie przeglądu przynajmniej raz w roku lub co 20 tys. kilometrów. Pamiętaj, że dzięki regularnemu zlecaniu przeglądu stanu technicznego swojego samochodu unikniesz nieprzewidzianych awarii, oraz zapewnisz sobie bezpieczeństwo eksploatacji samochodu.

Co obejmuje przegląd?

Podstawowy przegląd polega na zbadaniu sprawności podzespołów samochodu, które są istotne dla bezpieczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o sprawdzenie układu hamulcowego – zużycia klocków oraz tarcz, występowania luzów w układzie kierowniczym oraz zawieszeniu, czy stanu wszystkich filtrów. Podczas przeglądu mechanik powinien sprawdzić, czy nie występują wycieki płynów eksploatacyjnych, na przykład ze skrzyni biegów, układu hamulcowego czy silnika, sprawność instalacji elektrycznej czy kondycję ogumienia.

Na czym polega przegląd hamulców?

Klocki hamulcowe to część eksploatacyjna pojazdu, która podlega stosunkowo szybkiemu zużyciu. Podczas przeglądu sprawdzana jest grubość okładziny klocków hamulcowych oraz to, czy zużywają się one równomiernie. Kontrolowane są również inne elementy, które mają wpływ na skuteczność pracy hamulców – zużycie tarcz hamulcowych, ruchomość prowadnic zacisku, stan uszczelnienia tłoczków oraz osłon przeciwpyłowych.

Na czym polega przegląd układu kierowniczego?

Najważniejszym elementem układu kierowniczego podlegającego zużyciu jest końcówka drążka kierowniczego. Zawiera ona element elastyczny, zwany przegubem kulowym. Podczas przeglądu sprawdzane jest występowanie luzów, za powstawanie których odpowiedzialne jest zużycie przegubu. Przeglądu najlepiej dokonać w sprawdzonym i godnym zaufania warsztacie Motointegrator Partner. Dodatkową zaletą będzie rozszerzenie gwarancji na zakupioną cześć do okresu 3 lat.

Na czym polega przegląd filtrów?

Każdy samochód posiada kilka rodzajów filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie podzespołów, z którymi współpracują. Do najbardziej popularnych należą: filtr oleju, filtr paliwa, filtr powietrza oraz filtr kabinowy. Podczas przeglądu sprawdzany jest stan zużycia każdego z nich. Filtr oleju oczyszcza olej smarujący silnik i zatrzymuje gromadzące się w nim zanieczyszczenia, filtr paliwa dba o brak zanieczyszczeń w paliwie, które dociera do silnika, zaś filtr powietrza w układzie dolotowym silnika wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza docierającego do silnika. Dobry stan wszystkich filtrów jest więc niezwykle istotny dla bezpieczeństwa i trwałości silnika.

Na czym polega przegląd zawieszenia?

Zawieszenie to jeden z ważniejszych zespołów w samochodzie zapewniający odpowiednią przyczepność, bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Do najważniejszych elementów układu zawieszenia należą wahacze, drążki reakcyjne, sworznie oraz elementy układu resorowania i amortyzacji. Wszystkie wymienione elementy posiadają różnego rodzaju połączenia elastyczne, mające za zadanie tłumić wibracje przenoszone z nierówności drogi przez koła pojazdu. Są one realizowane poprzez tuleje metalowo-gumowe zwane „silentblockami”, przeguby kulowe, łączniki i poduszki.

W wyniku codziennej eksploatacji ulegają one zużyciu, co skutkuje pojawieniem się luzów w zawieszeniu. Te z kolei przekładają się na uciążliwy hałas i pogorszenie właściwości jezdnych samochodu. W związku z tym podczas przeglądu zawieszenia należy sprawdzić wszystkie elementy podlegające zużyciu, a odpowiadające za proces bezpiecznej jazdy i hamowania.

Co obejmuje komputerowa diagnostyka usterek?

Komputerowa diagnostyka usterek polega na odczytaniu testerem diagnostycznym kodów usterek zapamiętanych przez systemy elektroniczne samochodu. Urządzenie diagnostyczne zostaje podpięte do specjalnego modułu w samochodzie i pobiera niezbędne dane. Pozwala to na szybkie ustalenie, gdzie leży źródło awarii. Poza komputerową weryfikacją stanu pojazdu należy również pamiętać o tradycyjnej diagnostyce manualnej, która pozwala wykryć większość typowych usterek.

Gdzie odbywają się przegląd i diagnostyka?

Każdy przegląd i diagnostyka powinny zostać zlecone profesjonalnemu warsztatowi, jaki znajdziesz na Motointegrator.pl. Pozwoli to uchronić Twój samochód przed nieprzewidzianymi awariami, a Ty będziesz mógł cieszyć się bezproblemową i bezpieczną jazdą.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Przegląd i diagnostyka samochodowa w warsztacie w Twojej okolicy